Home // Zarządzanie najmem // Najemcy // Jak znaleźć odpowiednich najemców?

Jak znaleźć odpowiednich najemców?

Jak znaleźć odpowiednich najemcówOdpowiedni najemcy to tacy, którzy nie sprawiają żadnych problemów, zawsze regulują czynsz bez opóźnień, nigdy nie psują żadnych urządzeń, a w momencie wyprowadzki przekazują Ci nieruchomość w co najmniej takim stanie, w jakim Ty im ją przekazałeś. Tylko jak znaleźć tych „odpowiednich”?

Sposób jest tylko jeden – skrupulatna selekcja i rzetelność w prowadzeniu najmu.

Zacznijmy jednak od tego, że aby w ogóle pojawiła się możliwość odsiania ziarna od plew, musisz najpierw zebrać spore grono osób zainteresowanych Twoim lokalem. Jak to zrobić? Właśnie na to pytanie będę próbował odpowiedzieć w niniejszym tekście.

 

O skutecznej selekcji przyszłych lokatorów możesz przeczytać w artykule: » Selekcja najemców – nie wynajmuj mieszkania pierwszemu lepszemu

 

Od czego zacząć?

Szukanie odpowiednich lokatorów do swojego mieszkania, powinieneś rozpocząć od znalezienia odpowiedzi na jedno, zasadnicze pytanie: kto jest twoim potencjalnym najemcą? Zdefiniowanie targetu już na samym początku, jest niezmiernie ważne, ponieważ nie każda dostępna metoda poszukiwań, będzie odpowiadała wszystkim grupom docelowym.

Poniżej, postaram się przedstawić wszystkie znane mi sposoby dotarcia do przyszłych najemców. Zacznę od tych, które według mnie są najmniej skuteczne, jednocześnie precyzując w jakich przypadkach dana metoda może sprawdzić się najlepiej.

 

Ogłoszenia w miejscowej gazecie

Sam mieszkam i wynajmuję nieruchomości w dość dużym mieście, jakim jest Warszawa. Uważam, że w sytuacji tak dużego rynku, ogłoszenia w prasie drukowanej są całkowicie nieefektywne. Tym bardziej, że ze względów oszczędnościowych często wyglądają tak:

Wyn. 2-pok. Śródm. Tel:123-456-789

Jak ogłoszenia tego typu mają konkurować z rozbudowanymi ofertami znajdującymi się w internecie, posiadającymi niezliczoną ilość zdjęć, pół-stronicowe opisy i mapy z dokładną lokalizacją?

Jednakże, sytuacja jest inna, gdy chcesz wynająć mieszkanie w małej miejscowości. W takim przypadku możesz spróbować ogłoszenia w lokalnej gazecie, ale na jakieś spektakularne efekty tego rozwiązania bym nie liczył.

 

Baner na balkonie

Banery w przypadku wynajmu, są raczej rzadkim rozwiązaniem. Częściej stosuje się je przy próbach sprzedaży nieruchomości. Istnieją jednak sytuacje, w których bywają skuteczne. Jeżeli Twoje mieszkanie znajduje się w jakimś wyjątkowym miejscu, tuż przy dużym biurowcu, szkole wyższej, czy miejskiej starówce, a podaż lokali w okolicy jest ograniczona, baner może okazać się całkiem niezłym sposobem znalezienia najemców. Jednakże musi to być naprawdę „wyjątkowe” miejsce.

Podczas tworzenia tego typu reklamy, pamiętaj, że musi być wykonana z materiału wodoodpornego oraz, że musi być na tyle duża by była dobrze widoczna z poziomu ulicy.

 

Tablice ogłoszeń

Papierowe ogłoszenia przypinane do tablic informacyjnych mogą być dobrym rozwiązaniem, gdy Twoją grupą docelową są ludzie przedkładający atrakcyjną wysokość czynszu, nad standard lokalu, np. studenci. W przypadku mieszkań o wyższym standardzie, takie rozwiązanie będzie całkowicie nieskuteczne, szczególnie w dużych miastach.

Nawet w tym pierwszym przypadku, zalecam jednak powściągliwość. Pamiętaj, aby rozmieszczać ogłoszenia tylko w najbliższej okolicy, ewentualnie też przy szkole i akademiku.

 

Polecenie – przez znajomych, sąsiadów, byłych najemców

Polecenia to system szybki, darmowy, ale często zwodniczy. Osobiście doradzam, aby zawsze gdy tylko masz mieć wolne mieszkanie, pytać wszystkich dookoła, czy może nie mają akurat kogoś znajomego, kto szuka mieszkania na wynajem. Zacznij od byłych najemców, a skończ na znajomych z facebooka. Być może, nawet nie będziesz musiał wystawiać żadnego ogłoszenia.

Jednak pamiętaj o jednym. Wynajmuj mieszkanie osobom poleconym przez Twoich znajomych, a nie Twoim znajomym. Nie możesz dopuścić, aby relacja wynajmujący – najemca, przekształciła się w relację zbyt poufałą, czy wręcz osobistą. Dotyczy to również Twojej rodziny. Z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciach – żeby nie było, że nie ostrzegałem.

 

Ogłoszenia na portalach internetowych

No i wreszcie dochodzimy do najważniejszego punktu. Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego internet jest niezastąpionym narzędziem w dzisiejszych czasach. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione metody szukania najemców, ten jest bezkonkurencyjny. Sam, w 95% przypadków, korzystam tylko z ogłoszeń publikowanych w internecie oraz z poleceń (patrz punkt wyżej).

Na jakich portalach się reklamować? Najlepiej oczywiście na wszystkich. Ciężko jest wskazać jeden czy dwa serwisy dużo skuteczniejsze niż inne. Radziłbym raczej odnieść się znowu do swojej grupy docelowej. Jeżeli wynajmujesz mieszkanie o wyższym standardzie, najlepsze będą najbardziej prestiżowe (z reguły płatne) portale, takie jak: otodom.pl czy domiporta.pl. Natomiast gdy Twoje mieszkanie jest raczej „z dolnej półki”, polecam: gumtree.pl oraz OLX.pl (dawniej: tablica.pl). W przypadku tych dwóch ostatnich propozycji, nie zapłacisz nic za ogłoszenie, ale za to musisz się liczyć, że bardzo szybko spadnie ono na sam dół listy wyszukiwań.

Skutecznym sposobem, szczególnie w małych miastach, będzie umieszczenie oferty na portalu dotyczącym tylko danej miejscowości.

 

O tym, jak przygotować skuteczną ofertę wynajmu, możesz przeczytać w artykule: » Jak stworzyć dobre ogłoszenie o wynajmie mieszkania?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.