Home // Zarządzanie najmem // Nieruchomość // Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?

Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?

Jak przygotować mieszkanie do wynajmuPierwszym krokiem do wynajęcia Twojej nieruchomości, powinno być należyte przystosowanie lokalu do celów mieszkaniowych. Nawet leżeli sam spędziłeś w nim 20 lat swojego życia i przez cały ten okres nie miałeś żadnych problemów, to czy jesteś pewien, że wszystko jest gotowe, aby od tak oddać to w cudze ręce?

Zanim przyprowadzisz do mieszkania pierwszego zainteresowanego, zanim wystawisz pierwsze ogłoszenie, zanim w ogóle pomyślisz o szukaniu najemców, powinieneś najpierw dokładnie sprawdzić stan techniczny swojej nieruchomości oraz wszystkich urządzeń i przygotować listę rzeczy do zrobienia. Gdy już wiesz dobrze na czym stoisz i na twojej liście nie ma żadnych poważnych remontów czy napraw, możesz zacząć myśleć o pierwszych lokatorach. W końcu nie ma co tracić czasu, bo czas to pieniądz, co przy wynajmowaniu mieszkań ma nad wyraz dosłowne znaczenie.

Aby dobrze przygotować nieruchomość do najmu, musisz ją sprawdzić pod względem:

» BEZPIECZEŃSTWA
» USZKODZEŃ I AWARII
» ESTETYCZNEGO WYGLĄDU
» CZYSTOŚCI

Każdą z tych spraw najlepiej zająć się z osobna. Najpierw przeprowadzić inspekcję całego lokalu pod względem bezpieczeństwa, później pod względem uszkodzeń, itd. Dzięki temu nie przeoczysz żadnego, nawet najmniejszego mankamentu, a przecież to właśnie te najdrobniejsze usterki sprawiają nam często największe problemy.

Zacznijmy więc od początku.

 

Bezpieczeństwo

Po pierwsze, musisz zdać sobie sprawę, że jeżeli chcesz wynajmować swoją nieruchomość na cele mieszkalne, musi ona spełniać warunki lokalu mieszkalnego.

Art. 6a pkt 1, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, z dnia 21 czerwca 2001 roku, mówi o tym, że:

„Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.”

Oznacza to, że do Twoich obowiązków jako wynajmującego należy przede wszystkim zapewnienie sprawnego działania wszystkich instalacji w mieszkaniu.

Podczas inspekcji kontrolującej bezpieczeństwo, szczególną uwagę powinieneś zwrócić na:

» Instalację wodno-kanalizacyjną – (cieknąca woda pod zlewem, zatkane rury, kapiący kran)
» Instalację elektryczną – (niedokręcone gniazdka, odpowiednio zamontowane żyrandole, wystające kable ze ściany)
» Instalację gazową – (jeżeli w mieszkaniu zamontowany jest piecyk gazowy to Ty jako właściciel musisz pamiętać o okresowych kontrolach, za to najemca powinien za nie zapłacić)
» Instalację grzewczą – (odpowiednie podłączenie grzejników)
» Wentylację – (za kontrole kominiarskie odpowiada zarządca budynku)
» Drzwi wejściowe – (sprawność zamków)
» Okna – (szczelność, pęknięcia)

Oczywiście jeżeli nie czujesz się na siłach, aby poradzić sobie z tym wszystkim samemu, najlepiej jest wezwać fachowca, lub znajomego „złotą rączkę”, jeżeli akurat takiego posiadasz. Po dokładnej kontroli i zażegnaniu wszelkich niebezpieczeństw, czas przejść do punktu drugiego.

 

Uszkodzenia i awarie

Wszystkie instalacje, drzwi i okna są już sprawne – czas zająć się sprzętem. Podczas pierwszej inspekcji, sprawdziłeś czy żyrandol jest odpowiednio podłączony, teraz czas sprawdzić czy świecą w nim wszystkie żarówki.

W przypadku instalacji, to Ty jako właściciel jesteś odpowiedzialny za ich sprawne działanie, nawet już w trakcie najmu (oczywiście wyłączając przypadek gdyby najemca celowo je uszkodził). Natomiast, jeżeli chodzi o wyposażenie i sprzęt w lokalu (łącznie z armaturą w łazience), to lokator jest zobowiązany pokryć koszty naprawy, nawet w przypadku, gdy uległy zepsuciu pod wpływem normalnego użytkowania.

Nie zmienia to jednak faktu, że jedyne czego możesz żądać od najemcy, to przywrócenie stanu z momentu przekazania lokalu do użytku. Z tego powodu powinieneś zadbać, aby właśnie w tym momencie wszystkie urządzenia działały bez najmniejszego zarzutu.

 

Estetyczny wygląd

Czas zająć się wizualną stroną Twojej nieruchomości. W tym momencie, znów musisz pamiętać o tym, że przy odbiorze lokalu od najemcy, będziesz miał prawo żądać od niego tylko przywrócenia mieszkania do stanu z momentu jego przekazania. Warto więc postarać się, aby w tym momencie wszystko było w nienagannym stanie. Estetyczny wygląd mieszkania na pewno nie zaszkodzi, także, w szybszym znalezieniu odpowiednich lokatorów.

Pamiętaj również o tym, że różni ludzie mają różne gusty i nie każdemu będą się podobać jaskrawe kolory ścian, albo tapeta we wzorki. Najlepiej postawić na uniwersalność, czyli biel na ścianach, ewentualnie jakieś jasne, nierażące w oczy kolory.

 

Czystość

Ostatnim punktem przygotowań jest kontrola pod względem czystości. Nie lekceważ tej kwestii, ma ona naprawdę duże znaczenie. Dla ludzi oglądających mieszkanie, brud w kątach i kurz na pułkach, będzie światełkiem ostrzegawczym, mówiącym o tym, że Twoje podejście do wynajmu nie jest do końca poważne. Czystość to podstawa dobrego wrażenia. Newralgicznymi punktami są łazienka i kuchnia.

 

Gdy już sprawdziłeś swoją nieruchomość zgodnie z czterema powyższymi punktami i usunąłeś wszystkie niedociągnięcia, pozostało ją tylko wyposażyć, i przekazać nowym lokatorom.

 

O tym, w jaki sprzęt i wyposażenie zaopatrzyć Twój lokal, możesz przeczytać w artykule: » Jak wyposażyć mieszkanie na wynajem?

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.