Home // Zarządzanie najmem // Najemcy // Jak przekazać lokal mieszkalny najemcom?

Jak przekazać lokal mieszkalny najemcom?

Jak przekazać lokal mieszkalny najemcomOdpowiedni najemcy znalezieni, umowa podpisana, kaucja wpłynęła na konto, pozostało już tylko przekazać lokal w odpowiednim terminie i czekać na pierwsze zyski z wynajmu. Oczywiście mieszkanie zostało już wcześniej odpowiednio przygotowane, a dzień przed wprowadzeniem się lokatorów jeszcze raz dodatkowo wysprzątane. Teraz już wszystko gotowe aby oddać Twoją własną nieruchomość w czyjeś zupełnie cudze ręce.

No dobrze, ale jak to zrobić? Wielu wynajmujących robi to od tak po prostu. „Proszę, tu są klucze do mojego mieszkania. Jakby był z czymś problem to dzwońcie. Widzimy się za rok.” Czy to na pewno dobry pomysł? Chyba nie muszę odpowiadać. Zamiast tego postaram się przedstawić jak powinno wyglądać według mnie profesjonalne przekazanie lokalu najemcom.

 

Protokół zdawczo-odbiorczy

Podstawową kwestią, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest dokładne opisanie stanu każdego pomieszczenia w mieszkaniu, w protokole zdawczo-odbiorczym. Ponadto, powinien się w nim znajdować spis wszystkich urządzeń oraz mebli, przekazanych do użytku lokatorom. Wszystko co stanowi dla Ciebie jakąkolwiek wartość, powinno zostać opisane w tym dokumencie.

Dzięki temu, że stan w jakim przekazujesz nieruchomość zostanie starannie opisany, później w momencie odbioru, możesz bezproblemowo rozliczyć najemców ze wszystkich szkód powstałych w lokalu.

 

Dowiesz się więcej na temat tego dokumentu czytając artykuł: » Protokół zdawczo-odbiorczy – wzór dokumentu

 

Zdjęcia

Dodatkowym zabezpieczeniem i dość dużym ułatwieniem zarchiwizowania stanu mieszkania w dniu jego przekazania, są zdjęcia. Sfotografuj nie tylko całe pomieszczenia, skupiając się na podłogach, ścianach i suficie, ale także wyposażenie wraz z meblami. Komplet zdjęć wyślij najemcom pocztą elektroniczną.

 

Stan liczników

Załącznikiem do protokołu zdawczo-odbiorczego powinna być kartka ze spisanym stanem liczników na prąd, wodę, gaz i centralne ogrzewanie. Jest to bardzo potrzebne do szczegółowego rozliczenia się z lokatorami po zakończeniu najmu. Jeżeli tego nie zrobisz, to dopiero za kilka miesięcy po ich wyprowadzce, możesz dowiedzieć się, że zużycie prądu przekroczyło prognozy o 250zł, a ciepłej wody na przykład o 300zł.

 

Klucze i kody

Warto również spisać ilość oraz przeznaczenie kluczy i pilotów, które przekazujesz do użytku. Dodatkowo, w tym miejscu możesz zapisać najemcom kod do domofonu.

Pamiętaj, nigdy nie zostawiaj wszystkich swoich kluczy lokatorom. Dorób wcześniej kopie zapasowe i zostaw je dla siebie. Po pierwsze, najemca może zgubić swój zestaw kluczy. Po drugie, zawsze może przydarzyć się sytuacja, w której niezbędne będzie otwarcie drzwi do mieszkania, a lokatorzy w tym czasie będą np. na wakacjach.

 

Dodatkowe wskazówki oraz kontakt

Ostatnią sprawą jaką powinno się załatwić przed pozostawieniem swojego mieszkania najemcom, jest potwierdzenie numerów telefonicznych oraz innych danych kontaktowych. Wszystko to powinno już dawno być wpisane do umowy, ale nie zaszkodzi jeszcze raz sprawdzić. Warto poprosić o kontakt do wszystkich lokatorów mieszkania, lub gdy wynajmujesz mieszkanie tylko jednej osobie, do kogoś jej bliskiego. Tak na wszelki wypadek.

Jeżeli chcesz wykazać swoje szczere chęci, aby współpraca podczas wynajmowania mieszkania przebiegała pomyślnie i bezkonfliktowo, możesz zostawić lokatorom jakieś wskazówki dotyczące pobliskich ciekawych miejsc do odwiedzenia, lub telefonów do najbliższych knajpek z jedzeniem na dowóz.

 

1 Comment

  • Dziękuję za cenne wskazówki. Mieszkanie wynajmę pierwszy raz i denerwuje się, czytelne sformułowane pomocnicze do Umowy aneksy trochę mnie uspokoja.
    Miłego dnia
    Elzbieta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.